Pages

Categories

SearchJak uniknąć bólu kręgosłupa?

Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

by
Marzec 24, 2014
Zdrowie
No Comment

Na kręgosłup składają się 33 lub 34 kręgi oraz kość ogonowa, stanowiąca pamiątkę po przodkach człowieka.
Górna część kręgosłupa, 7 kręgów szyjnych, odpowiada za możliwość poruszania się głowy w różnych kierunkach. Kolejnych 12 kręgów piersiowych łączy się z 12 parami żeber osłaniając narządy i umożliwiając oddychanie. 5 kolejnych kręgów, lędźwiowych, jest najbardziej obciążonych podczas siedzenia i stania, natomiast 5 kręgów zrośniętych tworzy kość krzyżową i osłania pęcherz i narządy rozrodcze. Dolna część kręgosłupa, kość ogonowa nie spełnia żadnej funkcji i stanowi pamiątkę po przodkach.

Ból kręgosłupa – powody
Aby zlikwidować ból, najlepiej rozpocząć od znalezienia jego źródła, a więc tego, co go wywołuje.
Wiele osób cierpi z powodu bólu kręgosłupa, którego, jak się okazuje, można uniknąć. Wiele bowiem zależy od nas samych. Pora zatem odmienić swoje nawyki.

Jedną z podstawowych przyczyn bólu kręgosłupa jest brak ruchu w naszym życiu. Siedzący tryb pracy oraz bierność po jej zakończeniu przekłada się na odczuwanie bólu w tylnej części pleców.
Dzień zwykliśmy spędzać w pracy przy biurku, w domu natomiast na kanapie, często w niewłaściwej pozycji.
Podobnie rzecz się ma z dziećmi, które w szkole zasiadają w ławkach, następnie w domu przed komputerem. Dochodzi do tego jeszcze zbyt obciążony plecak z książkami oraz przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała.
Aby złagodzić ból kręgosłupa warto dlatego częściej zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji spędzamy czas. Jeśli siedzimy przy biurku, zadbajmy o to, by nasze plecy były wyprostowane i opierały się. Siedząc w fotelu czy na sofie zwróćmy również uwagę na to czy wypoczywamy i relaksujemy się także pod kątem kręgosłupa utrzymującego każdego dnia naszą sylwetkę.

Ból kręgosłupa może być również następstwem życia w stresie i w pośpiechu. Wzmożona produkcja adrenaliny wywołuje bowiem napięcie oraz przeciążenie mięśni a w efekcie do powstania bólu i zmian zwyrodnieniowych.
Ciekawostką jest to, iż na ból kręgosłupa uskarżają się często pesymiści. Przyczyna może tkwić w ich postawie – pochylonej głowie, opuszczonych ramionach, powłóczeniu nogami.

Okazuje się jednak, że nie zawsze ból kręgosłupa jest wynikiem złych nawyków i postawy sylwetki. W niektórych przypadkach jego źródłem mogą być choroby. I tak na przykład ból w okolicy krzyża może być sygnałem choroby nerek, ból okolicy łopatek z kolei może oznaczać chorobę układu moczowego, ból krzyża z kolei stanowić powinien sygnał do odwiedzenia ginekologa.
Ból pleców i krzyża może również być następstwem chorowania żołądka, jelita, trzustki czy pęcherzyka dróg żółciowych.

Ból kręgosłupa utrudnia nie tylko poruszanie się, bowiem daje o sobie znać także podczas siedzenia czy leżenia. Aby zatem go uniknąć należy wyeliminować źródło jego powstania. Przede wszystkim zadbać należy o to, by plecy były stale wyprostowane oraz nie obciążane zbyt ciężkimi pakunkami.

Jako że przed nami okres wakacyjnych wyjazdów, a więc długich podróży samochodami, warto przygotować się do nich należycie. W tym celu, niezależnie czy jesteśmy kierowcą, czy pasażerem, siedzenie powinno być ustawione w taki sposób, by nasze ruchy nie były skrępowane a wszystko było w zasięgu naszych rąk.
Jako że nie każdy fotel samochodowy jest wygodny, odcinek lędźwiowy zabezpieczyć można specjalnym gąbkowym wałkiem, który zapewni komfort tego odcinka.

W czasie wchodzenia do samochodu warto pamiętać o kolejności: najpierw siadamy, następnie wsuwamy nogi. Takie rozwiązanie zminimalizuje boczne przechyły kręgosłupa niekorzystnie na niego wpływające.

Długie trasy powinny być przerywane postojami na tak zwane rozprostowanie kości. W tym czasie warto wykonać kilka skłonów, przysiadów oraz podskoków ze stopami uderzającymi pośladki (może to dziwić niektórych podróżnych, niemniej jednak chodzi o nasze dobro).

Spędzając wiele godzin w samochodzie warto dokonać zakupu kilku przydatnych akcesoriów. Polecamy:

  • nakładkę na fotel z drewnianymi koralikami, które w czasie podróży masują kręgosłup, tym samym relaksując go,
  • poduszkę rogalik, idealnie sprawdzający się w czasie drzemki w samochodzie, podtrzymuje część szyjną kręgosłupa.

W sprzedaży są również specjalne wibracyjne maty samochodowe z funkcją chłodzenia, dzięki którym kręgosłup może odpoczywać również w czasie prowadzenia auta.
Maty takie posiadają funkcję masażu wibracyjnego górnej i środkowej części pleców, podrzewania oparcia i siedziska, chłodzenia za sprawą znajdujących się w macie otworów.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>