Pages

Categories

SearchCo z tym łupieżem?

Co z tym łupieżem?

by
Styczeń 10, 2015
Uroda
No Comment

Co to jest łupież?

To zrogowaciała warstwa skóry głowy. Tak naprawdę każdy z nas ma łupież, albowiem obumieranie i łuszczenie się skóry jest naturalnym procesem, póki człowiek żyje. Problem pojawia się wtedy, gdy naskórek złuszcza się nadmiernie i występują na skórze, we włosach (a w konsekwencji także na ubraniu) łuski łupieżu w dużej ilości, czasem nawet sporych rozmiarów. Najczęściej temu nadmiernemu łupieżowi towarzyszy swędzenie skóry głowy oraz szybkie przetłuszczanie się włosów. Przyczyną łupieżu jest drożdżak Pityrosporum ovale, występujący na skórze ludzkiej. Drożdżak ów znajduje doskonałe warunki do szczególnie szybkiego rozwoju na tłustej, pokrytej włosami skórze głowy, przez co zachwiane zostają naturalne procesy odnawiania się skóry głowy.

Łupież występuje głównie u osób, które mają tłustą lub znacznie przesuszoną skórę głowy (przesuszyć skórę można np. przez częste używanie szamponów odtłuszczających włosy). Na skórze tłustej tworzy się żółtawy, mocno trzymający się skóry łupież tłusty. Na skórze suchej zaś tworzy się sypki, drobny łupież, spowodowany z reguły przez szampony, lakiery, farby, żele, pianki do włosów.

Jak się tego pozbyć?

Co roku (a może nawet i częściej) reklamy dumnie obwieszczają „zwycięstwo medycyny w walce z łupieżem”. I oferują ten jedyny, najskuteczniejszy szampon. I jak zwykle zwycięstwo jest … niecałkowite. Wszystkie te specyfiki w różnych proporcjach zawierają sól cynkową, kwas salicylowy, siarczek selenu, siarczek kadmu, smołę pogazową, siarkę, a także preparaty przeciwgrzybiczne, jak ketanazol czy mikonazol. Jedne szampony zgodnie z zaleceniem należy stale stosować codziennie, inne codziennie tylko w fazie ostrych objawów chorobowych, a po ich ustąpieniu zapobiegawczo raz w tygodniu (naprzemiennie z „normalnymi” szamponami). Można je kupić w aptekach, drogeriach, salonach fryzjerskich.

Bo łupież jest problemem tak z kategorii zdrowotnych (dermatologicznych), jak i estetycznych, związanych z włosem, z fryzjerstwem. Wśród tzw. specjalistów zdania są podzielone, czy łupieżem można się zarazić. Dermatolodzy dodatkowo zalecają dietę bogatą w witaminy z grupy B (drożdże spożywcze, kiełki pszenicy, kapustę, chleb razowy).

Źródło: najlepszeartykuly.pl

Related PostDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>